Sateliti europian i vëzhgimit niset për n’orbitë nga Rusia (video)

Raketa ruse ka transportue në orbitë nji satelit i cili asht  pjesë e programit të vëzhgimit të Tokës të Agjencisë Hapsinore Europiane.

Sateliti i Sentinel-3B u l’shue të Mërkurën nga objekti i nisjes në Plesetsk në Rusinë veriore, tha agjensia ruse Roscosmos.

Sateliti, pjesë e programit ‘Copernicus’ të ESA’s, ka mision me matë oqeanet, tokën, akullin dhe atmosferën e Tokës.

 

 

Shperndaje në: