Sonte finalja e madhe e Champions League

Sonte tue fillue n’orën 20:45, luhet finalja e madhe e gares ma prestigjioze europiane ne futboll, Champions League.

Real Madrid dhe Liverpool, kane me kerkue me fitue trofeun e çmueshem te kesaj gare, shkruen Rrokum.TV

Per Real Madrid, asht kjo finalja e trete me radhe dhe ka rastin me vendos nji rekord ne kete aspekt, sa i perket futbollit modern.

Ne rast fitore, Real Madrid kishte me i ba 13 tituj te Champions League.

Liverpool, ne anen tjeter, po kerkon titullin e gjashte te kesaj gare. Titulli i fundit per ekipin anglez ne kete gare ishte ne vitin 2005, kur fitoi ndaj Milan, ne nji prej finaleve ma te paharrueme.

Kjo finale ka me pase edhe perballjen e dy lojtarëve kryesorë ne ekipet respektive, Cristiano Ronaldo dhe Mohammad Salah./Rrrokum.TV

Shperndaje në: