Fruti që lufton kancerin ma shumë se çdo gja tjetër!

A e kishit mendue ndonjiherë që nji frut i vetëm mundet me luftue rrezikun nga kanceri shumë herë ma shumë sesa seancat e gjata dhe të lodhshme (najherë edhe të dhimbshme) të kimioterapisë? Na kemi me ju njpftue me “Soursop” ose ndryshe me Graviolën, nji frut tropikal jeshil, pesha e të cilit mundet me shkue deri në 15 kilogramë dhe me nji gjatësi prej 12 centimetrash.

Era e saj asht përshkrue si nji përziemje mes dredhzes dhe ananasit. Gjethet e këtij fruti kanë veti të mrekullueshme të përdorshme në disa produkte të kujdesit shëndetësor bimor. Por, pse?

Na po ju rendisim disa nga arsyet:

Ky frut me therra asht nji burim i shkëlqyem i kalciumit, bakrit, fibrave, hekurit, magnezit, niacinës, fosforit, kaliumit, riboflavinës, tiaminës, vitaminave B1, B3 dhe C. Gjethet janë të mbushuna me disa komponime vitale, përfshi kalcium, fruktoza, vitamina A dhe B. Shkencëtarët janë të mendimit se ky frut ka landë ushqyese që janë ma efektive në vrasjen e qelizave kanceroze sesa kimioterapia.

Ka pasë studime që treguen se ata që morën ekstrakt nga ky frut kishin sistem ma të mirë imuniteti. Ekstrakti u tregue i dobishëm në shejstrimin dhe vrasjen e qelizave në rreth 12 lloje të kancerit, tue përfshi kancerin e prostatës, zorrës së trashë, pankreasit, gjinit dhe kancerit të mushknive.

Komponimet në ekstrakt janë provue se ndihmojnë në ngadalësimin e rritjes së qelizave malinje, madje edhe ma mirë se agjenti kimioterapeutik i fortë dhe i zakonshëm, Adriamicin. Kur pacientët i nënshtrohen kimioterapisë, të gjitha sistemet e trupit vuejnë së bashku me qelizat malinje. Kompleksi i ekstraktit nga fruti tropikal ka me ndjekë në mënyrë selektive dhe ka me i vra vetëm qelizat kanceroze dhe ka me i lanë vetëm qelizat e shnetshme. Ka pasë studime të kryeme që nga viti 1976 që tregojnë se “soursop” asht me të vërtetë nji vrasës shumë i mirë i qelizave të kancerit./Shije.al

Shperndaje në: