“Dhuratë nga Zoti”, bima që thuhet se shnosh mbi 100 smundje!

Chaya asht nji bimë që e ka orgjinën nga Meksika. Edhe pse jo e njoftun shumë, bima ka benefite të pabesueshme për shnetën.

Qe disa nga benefitet kryesore të Chaya’s:

Rregullon nivelet e kolesterolit.
Rregullon nivelin e acidit urik në trup.
Përmirëson funksionin e zemrës dhe të syve.
Ngre nivelet e calciumit në trup.
Trajton dhe parandalon aneminë.
Trajton ostoporozën.
Rregullon nivelet e sheqerit në gjak.
Parandalon infeksionet, fytin e skuqun, homorroidet dhe dhimbjen e kresë.
Pastron mëlçinë.
Balancon sistemin metabolik.

Këto janë pak nga gjanat, të cilat Chaya mundet me i ba për benefitet e shnetes tuej.

Si ta pregaditni çajin e Chaya’s :

Përbamësit:

2 gota ujë
6 gjethe Chaya

Pregaditja:

Thjesht qitni gjethet dhe ujin bashkë në nji enë dhe lini me zie për 10 minuta së bashku. Mbas zjemjes kullojeni dhe leni të ftofet, mandej mundeni me pi dhe me sheqer ose mjalt nëse e doni të ambël./Shije.al

Shperndaje në: