Ky asht dokumenti zyrtar i BE’s ku jepet rekomandimi për heqjen e vizave (dokument)

Komisioni Europian do ta jap rekomandimin pozitiv për liberalizimin e vizave për Kosovën, në nji konferencë për media.

Aty pritet të flasin komisioneri për punë të mbrendshme dhe migracion, Dimitris Avramopulos, dhe presidenti i vendit, Hashim Thaçi.

Në dokumentin zyrtar që e ka sigurue Lajmi.net thuhet se Kosova tashma ka përmbushë të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.

“Komisioni Europian konfirmon që Kosova ka përmbushë dy kriteret për liberalizimin e vizave. Ratifikimin e Demarkaiconit me Malin e Zi, dhe hapa konkretë në luftën kundër korrupcionit”, thuhet në raport.

Shperndaje në: