As sakëz as lamje dhambësh, dentisti zbulon trick’en: Qe qysh zhduket era e gojës!

Keni frymë të randë (përsëri)? Nëse ju keni përjashtue të gjitha arsyet që keni halitozë – dhe nuk jeni tue ba ndonji nga këto gabime të zakonshme të dhambëve – mos e humbni shpresën. Në të vërtetë ka nji kurë të thjeshtë, por të besueshme për frymëmarrje të keqe dhe kjo asht gjaja e fundit që mendojnë shumica e njerëzve.

Fryma e nuhatjes me erë të keqe mundet me qenë nji shej që ju jeni të dehidruem, simbas Dr Ada S. Cooper, D. D. S., nji zadhanëse kombëtare për Shoqatën Amerikane të Dentaleve.

“Mos mendoni të jetoni nji jetë tue la gojën katër herë në ditë, gjithmonë do të kuroni frymën tuej të keqe”, tha ajo për Business Insider.

“Kur goja juej bahet ma e thatë, ju keni ma pak pështymë. Dhe kur ke pak pështymë, ushqimi dhe bakteret tentojnë të ulen në gojë për nji periudhë shumë ma të gjatë kohore”.

Ajo thotë se pimja e ma shumë uji çdo ditë (pothuejse me siguri) mund ta mbajë dentistin larg. Dhe kini kujdes nëse pini kafe ose alkohol, pimja e duhanit ose medikamente të caktueme; të gjithë ata mund të shkaktojnë gojë të thatë, thotë Dr. Cooper.

Nga rruga, ka nji mënyrë ma efikase për të mbajtë dhambët të pastër, gjithashtu – nuk nevojitet furça: Pini shumë ujë!

Shperndaje në: