Thaçi pritet zyrtarisht nga Kryeministri i Armenisë në Samitin e Frankofonisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, asht prit zyrtarisht në ceremoninë e hapjes së Samitit të 17’t të Frankofonisë, i cili po mbahet në Jerevan të Armenisë.

“Në ceremoninë e pritjes së presidentit Thaçi shihet se është Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinian, Sekretarja e Përgjithshme e Frankofonisë, Michawlle Jean, si dhe bashkëshortët e tyre”

Gjatë këtij samiti, Presidenti Thaçi pritet m’u takue edhe me liderë të vendeve frankofone.

“Ky samit i krerëve të shteteve dhe qeverive është instanca më e lartë e Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, ku Republika e Kosovës është anëtare vëzhguese që nga viti 2014, derisa gjatë këtij samiti pritet të na avancohet edhe statusi”, thuhet në njoftimin për media.

Kjo organizatë bashkon 84 shtete dhe qeveri anëtare, që kanë të përbashkët gjuhën frange dhe vlerat që i ndajnë vendet e Frankofonisë.

Shperndaje në: