Kancelarja Merkel reagon ashpër për vrasjen e mistershme të gazetarit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka dënue vrasjen e Khashoggit në konsullatën saudite në Stamboll dhe tha se spjegimet e dhana deri tash që u thanë për vrasjen e tij, ishin të pamjaftueshme.

“Na e dënojmë këtë veprim në termat ma të forta”, tha ajo dhe ministri i Jashtëm, Heiko Maas, në nji deklaratë, raporton Al Jazeera.

“Presim transparencë nga Arabia Saudite rreth rrethanave të vdekjes së tij. Informacioni i disponueshëm për ngjarjet në konsullatën në Stamboll janë të pamjaftueshme”.

Shperndaje në: