Demokratet e fitojne Kongresin, Republikanet e mbajne Senatin!

Democratet dolen fitues ne votat qe i dedikohen uleseve ne Kongresin Amerikan, ndersa Republikanet e mbajten kontrollin e Senatin, mbasiqe senatori republikan i shtetit Texas, Ted Cruz, e mujti me vota kunderkandidatin demokrat Beto O’Rouke.

Keto jane rezultatet e deritashme prejse u mbyllun votimet ne krejt shtetet e Amerikes pos ne Alaska.

Ayanna Pressley, kandidatja e pare me ngjyre nga shteti Massachusetts

Ajo qe u veçue ne keto zgjedhje asht fitorja e shume femnave qe thyen barrierat e Kongresit si, Alexandria Ocasio-Cortez, femna ma e re ne moshe qe u zgjodh ne Kongres; Ayanna Pressley, e para femen me ngjyre nga shteti Massachusetts; Rashida Tlaib dhe Ilhan Omar, te parat femna muslimane ne Kongres; dhe Sharice Davids dhe Deb Haaland, te parat femna autoktone amerikane/indiane qe bahen kongresfemna.

https://www.youtube.com/watch?v=m5jW4RBo7Os

Ilhan Omar, e para amerikano-somaleze ne Kongres
Rashida Tlaib, e para muslimane ne Kongres
Shperndaje në: