Kosova paralajmëron ndërpremjen e dialogut nëse s’hiqen vizat!

vizatliberalizimi

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe zavendësi i tij, Enver Hoxhaj, kanë përmend mundësinë e ndërpremjes së dialogut me Serbinë.

Haradinaj dhe Hoxhaj, kanë përmend mundësinë e ndërpremjes së dialogut me Serbinë nëse Këshilli i Ministrave të BE’s në muejin Dhetor nuk e vendos në agjendë çashtjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Ata e kanë vlerësue të arsyeshëm ndërlidhjen e këtyne dy proceseve në qoftë se BE nuk e mban premtimin e dhanë për vizat, shkruen Epoka e re.

Simbas tyne, nuk asht e drejtë që Kosovës me ju ba presion për dialog tue ja mohue qytetarëve të saj të drejtën për me lëvizë pa viza në Zonën Schengen.

Shperndaje në: