Funerali i George HW Bush: Nisin me ardhë liderët botnorë… (live)

Lideret botnore dhe dinjitoze kane fillue me ardhe ne SHBA per m’i shprehe respekt ne diten e varrimit te ish-Presidentit amerikan, George HW Bush. 

Kufoma e Bush, e cila ka qene e shtrime ne Capitol Hill per homazhe per dy dite, dhe te Merkuren i bahen nderimet e fundit te funeralit ne Katedralen Kombetare ne Texas. Djali i tij, ish-presidenti amerikan George W Bush, ka me mbajte nji nga eulogjite. 

George HW Bush sherbeu si presidenti i 41’te i Amerikes mes viteve 1989 dhe 1993. Ai vdiq t’Premten me 30 Nandor, 94 vjeçar dhe varrosen ne vendlindjen e tij, Houston ne Texas afer grues se tij, Barbara. 

Presidenti Donald Trump dhe paraardhesit e tij, Barack Obama, Bill Clinton dhe Jimmy Carter, dhe lideret tjere si Princi i Wales, Charles, kancelargja gjermane Angela Merkel, Mbreti i Jordanise Abdullah 22, presidenti i Republikes se Kosoves, Hashim Thaçi jane nder figurat qe gjithashtu marrin pjese ne ceremonine e varrimit. 

Shperndaje në: