Luxembourgu bahet qyteti i pare ne bote qe e ban transportin publik – pa pare!

Luxembourg asht qyteti i pare ne bote qe transportin publik ne qytet e ban falas.

Trenat, tramvajat dhe autobusat kane me qene falas veren e ardhshme, simbas planeve te qeverise se koalicionit udhehequn nga kryeministri Xavier Bettel, raporton The Guardian.

Bettel, ka parapa ne planet e veta qeverisese jo vetem kujdesin maksimal ndaj ambientit, por edhe legalizimin e mariuhanes.

Luxembourg City, the capital of the small Grand Duchy, suffers from some of the worst traffic congestion in the world.

Luxembourgu asht qytet me 110,000 banore, por  400,000 tjere vijne ne kete qytet mbrenda dite me punue. Kjo ban qe ky qyetet me pase trafikun ma te rande ne Europe.

Krjt ky shtet me te njajin emen – Luxmbourg – i ka 600,000 banore, mirepo 200,000 njerez qe jetojne ne France, Belgjike dhe Gjermani e kalojne kufinin per me ardhe me punue ne Luxembourg.

Shperndaje në: