Kelani tregon se a mundet dikush me përdorë armë me leje kur i kanoset jeta (video)

Zadhanesi i Policise se Kosoves, Baki Kelani, ka thane se, grabitjet koheve te fundit jane shtue, sidomos ne institucionet bankare.

“Asht shqetesuese, per kete arsye kemi angazhue personel te caktuem, me i parandalue keto raste”, ka thane Kelani në Direkt me Dimal Basha në Rrokum TV.

Simbas tij, keto angazhime te Policise kane dhane rezultate, por nuk jane te mjaftueshme, gjithsesi.

Kelani ka zbulue planin strategjik ne trajtimin e kesaj vepre, tue sqarue se, asht krijue nji Task Force lidhun me kete.

Kelani ka qarue se a asht legale qe biznismeni me mbajt arme me leje dhe me perdore ate kunder hajnave.

“Nese qytetari posedon arme me leje qe i asht nenshtrue procedurave perkatese, atehere mundet me perdore vetem ne rastet ekstreme, kur asht ne pikepyetje jeta, kjo vlen edhe per vetë zyrtarët policorë”, thekson ai.

Por, Kelani shton se, keto raste duhen me ju nenshtru organeve qe me u argumentue situata e vetmbrojtjes./Rrokum.TV

 

Emisioni i plotë:

 

Shperndaje në: