Vdes gjeniu i matematikës

Nji nga matematicienët ma të shquem në botë, Sir Michael Atiyah, ka vdekë në moshën 89 vjeçare.

Sir Michael, i cili ka punue në Universitetin e Cambridge para se të dilte në pension, dha kontribut të jashtëzakonshëm në gjeometri dhe topologjinë.

Ai asht nderue me çmimin ma të naltë në matematikë, Fields Medal. Sir Michael vdiq të Premten.

Vllau i tij Joe i tha BBC News, se ai ishte nji nga matematicienët ma të randësishëm të shekullit të 20’t.

Shperndaje në: