Miratimi i riemnimit të Maqedonisë, May ja len meritat Zaev’it

“Vota pozitive për Marrëveshjen e Prespës asht moment historik për Maqedoninë. Urime për Parlamentin maqedon dhe për Qeverinë e kryeministrit Zoran Zaev”, ka shkrue në Twitter, kryeministrja britanike Theresa May.

Kuvendi në Maqedoni te Premten, me 81 vota pro, miratoi ndryshimet kushtetuese, të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës. Pala maqedone ka përmbushe detyrimin e saj nga kjo Marrëveshje, e tash e ka rendin parlamenti grek per ratifikimin e kesaj marreveshje qe me mundesue hapjen e rruges per integrimin e Maqedonise ne BE dhe NATO.

/alsat-m/

Shperndaje në: