Paralajmërimi i mjekëve për çikat: Hiqni dorë nga rivirgjënimi, qe çka rrezikoni

Mjekët kanë paralajmërue çikat që duen me ba ndërhymje kirurgjikale për me u “rivirgjënue”. Nji numër i madh ekspertësh e kanë studiue këtë procedurë, të quejtun himeno plastik, e cila mundet me shkaktue shumë probleme serioze.

Gjinekologia Jen Gunter tha në nji intervistë për “Refinery29” se femnat nuk duhen me qepë kurrë vaginën e tyne.

“Çdo ndërhymje mundet me ndikue në ekosistemin vaginal dhe teorikisht mundet me përhapë smundjen HPV dhe të rrisë prekjen nga infeksionet. Epiteli vaginal rigjenerohet çdo 96 orë. Qelizat sipërfaqësore deshen çdo katër orë. Nëse doni të hiqni mbetjet fizike të penisit të dikujt, vagina e ka ba tashma”, tha ajo.

Shperndaje në: