Fuqitë Europiane i japin Maduro’s ultimatim prej 8 ditëve!

Fuqite Europiane kane paralajmerue presidentin e Venezuela’s Nicolas Maduro m’i thirre zgjedhjet ose ata zyrtarisht kane me njofte udheheqesin opozitar Maido si president. 

Maduro ndodhet nen presion te madh mbasi rivali i tij Juan Guaido shpalli vetveten si ‘ushtrues detyre’ i presidentit te Merkuren. 

Disa shtete, si SHBA e perkrahin Guaido si president. 

Ma vone, Venezuela refuzoi ultimatumin ne takimin e OKB’s ku ndamjet midis fuqive botnore dolen ne pah. 

Ministri i Jashtem, Jorge Arreaza u tha anetareve te Keshillit te Sigurimit n’OKB ne New York se presidenca e Maduro asht legjitime dhe vendi nuk pranon presionet per me thirre zgjedhjet. 

‘Askush nuk na jep neve afate ose na tregon a mbajme zgjedhje apo jo’, u shpreh Arreaza. 

Presidenti Maduro u betue si president ne mandatin e dyte ne fillim te muejit, nga zgjedhjet e damtueme nga bojkoti i opozites dhe akuzave per mashtrim te votave, ku u percollen me protesta anti-Maduro. Ai e akuzon Guaido, udheheqesin e Kuvendit Nacional, per montim te grusht-shtetit. 

Mirepo, te Shtunen, anetaret e perhershem te Keshillit te Sigurimit, Franca, Britania, Gjermania, Spanja dhe disa shtete tjera europiane kerkuen nji zani qe zgjedhjet ne Venezuela m’u mbajte mbrenda 8 diteve. 

Por Rusia, anetarja tjeter e Keshillit te Sigurimit te OKB’s, tha se perkrahja e te huejve ndaj Guaido dhonon ligjin internacional dhe asht ‘rruga direkte drejt gjakderdhjes’. Poashtu edhe Kina, Meksiko dhe Turqia publikisht perkrahin Maduro’n. 

Shperndaje në: