Zaev e Tsipras propozohen zyrtarisht për çmimin ‘Nobel për Paqe’

Fituesja e Çmimit Nobel, Uided Bushamaui, edhe zyrtarisht i ka propozue kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, si kandidatë për Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2019.

Udhëheqësit e tre grupeve politikë të pranishëm në Parlamentin Europian mbështesin propozimin për kandidatë për çmimin Nobel për Paqen këtë vit për kryeministrin grek, Aleksis Tsipras dhe atë maqedonas, Zoran Zaev, për angazhimin për arritjen e marrëveshjes për emnin e ri të Maqedonisë.

Shperndaje në: