Valë shpërthimesh n’Siri afër bazës s’Assad

ISIS merr përgjegjësinë për 4 shpërthimet që kishin cak takimet e sektit Shia

Ma s’paku 78 njerez kane vdeke nga nji seri e shperthimeve te bombave ne dy bazat e qeverise ne bregun mediterran te Sirise, thone mediat shtetnore siriane.

Shperthimet kane ndodhe ne qytetin Tartous  dhe Jableh, po ne keto vende ky Rusia ka bazen detare dhe ajrore, prej nga kryen sulme ajrore mbi ISIS ne Siri.

Simbas nji agjencioni te lajmeve te lidhun me Shtetin Islamik thone se ky grup kane krye keto sulme dhe kishin cak pikat e sektit shia, te cilit presidenti Assad i takon.

 

 

Shperndaje në: