E FUNDIT: Masaker ne xhami! Shkon ne 48 numri i te vrameve….(video)

Shume njerez jane vra ne faljen e Xhymase ne xhamine Masjid Al Noor ne qytetin Christchurch te Zelandes se Re.

Kryeministrja Jacinda Ardern e ka pershkrue kete dite si, “nji nga ditet ma te zeza te Zelandes se Re.

Mendohet se nji person me prejardhje britaneze, qe e ka filmue krejt aktin e sulmit terrorist ne xhami permes nji kamere GoPro dhe e ka emitue tane kohes live, asht sulmuesi. Ai e ka prezentu veten si supremacist i bardhe, 28-vjeç, i lindun n’Australi, dhe ka thane se po hakmerret per ata mija europiane qe u vrane ne sulmet terroriste te sulmuesve muslimane.

Ai ka deklarue se e suporton Donald Trump dhe ka lane nji si manifest, ku spjegon arsyet pse mendon se duhet me nis me i farue dhe me çlirue vendin prej ketyne invaduesve te huej muslimane qe po instalohen ne tokat krishtene.

Mendohet se ma se paku 48 njerez jane vra gjate sulmit, ne mesin e tyne edhe disa femi.

Ky besohet se asht sulmuesi, qe krejt aktin terrorist te vrasjeve e ka xhirue me kamere dhe e ka emitue live.

Sulmuesi me nji moment e kthen kameren kah vetja, dhe e boton ne Facebook me emnin Brenton Tarrant.

Shperndaje në: