Reagimi shokant i Karadzic mbas vendimit të Hagës

Gjykata Ndërkombëtare e Hagës dënoi dje me burgim të përjetshëm, Radovan Karadzic, i cili u shpall fajtor për krimet dhe gjenocidin e kryem kundër popullatës civile në Bosnje Hercegovinë.

Mbas vendimit, Karadzic përmes avokatit të tij ka folë për televizionin publik serb, ndërsa shtoi se nuk asht pendue për mija vdekje të shkaktueme në Bosnje Hercegovinë dhe konkretisht për masakrën e Sebrenicës, ku mbetëm të vranë mbi 8 mijë burra dhe djem.

Ai i tha televizionit serb se viktimat e vërteta kanë qenë qytetarët serbë, të cilët dhanë jetën për nji Serbi të lirë.

Shperndaje në: