Te dy partite shpallin fitoren ne Izrael (video)

Votat e fundit jane tuj u numrue, mirepo te dy kandidatet kryesor per me formue qeverine izraelite, ish kryeministri i partise djathtiste Likud, Benjamin Netanyahu, dhe Benny Gantz, lideri centrist i partise Kalter dhe Badhe, kane shpall fitoren. Te dyte i kane fitue nga 35 vende deri tash per parlamentin e Izraelit, edhe pse kerkohen 60 vota per me kijue mazhorancen ne Knesset, raporton The Guardian.

Gazeta shkruen se Netanyahu dhe Likud kane gjasa pak ma te medhaja me krijue koalicione post-zgjedhore dhe me krijue qeverine sesa Benny Gantz.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=59&v=srdtWzqFdYE

Shperndaje në: