Thaçi në Samitin Brdo-Brijuni: Mosliberalizimi, ndëshkim i panevojshëm ndaj qytetarëve të Kosovës!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në samitin Brdo-Brijuni poencoi çashtjen e lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës.

Ai tha Kosova padrejtësisht po mbetet vendi ma i izoluem n’Europë.

Ne mbledhjen plenare të Samitit, që po mbahet n’Tiranë, Thaçi tha se jo vetem po diskriminohen, po edhe me denohen qytetaret me kete vendim.

“Kosova tash e një vit ka përmbushur kriteret për liberalizimin e  vizave që asnjë vend më shumë nuk ka pasur kritere. Por mos uniteti i shteteve anëtare të BE-së ka ardhur në një situatë të tillë, që Kosova padrejtësisht ende mbetet vendi më i izoluar në Evropë. Si lidership nuk kemi asnjë përgjigje për qytetarët. Është padrejtësi dhe diskriminim ndaj shtetit”.

“Mesi i qershorit do të vijë shumë shpejt, dhe mbes me shpresë që gjërat do të lëvizin mirë, por kur dëgjoj zëra skeptik nga disa vende anëtare mund të jemi të zhgënjyer edhe pas mesit të qershorit”.

 

Shperndaje në: