Suedia rihapë hetimin për dhunim seksual ndaj themeluesit të Wikileaks

Prokuroret suedez kane rihape hetimin e vitit 2010 per akuza te dhunes kunder bashke-themeluesit te Wikileaks, Julian Assange. 

Hetimi u rihap me kerkese te avokatit te viktimes. 

Assange, i cili e mohon kete akuze, po ashtu ka kundershtue edhe ekstradimin ne Suedi per 7 vjet mbasi kerkoi azil ne ambasaden e Ecuador’it ne Londer ne vitin 2012. 

47 vjecari u denue ne muejin e kaluem me 50 jave burg per shkelje te kushteve te garancionit. Ai aktualisht ndodhet ne burgn Belmarsh ne Londer. 

Assange u akuzue per dhune nga nji grua dhe nga nji tjeter per  ngacmim seksual gjate konferences se Wikileaks ne Stockholm ne vitin 2010. Ai gjithmone ka mohue akuzat, tue thane se seksi ishte konsensual. 

Shperndaje në: