Kuvendi kujton masakren ne burgun e Dubraves

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë në shënimin e 20 vjetorit të masakrës që shteti serb  kreu në Burgun e Dubravës.

“Seancë e veçantë e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Përkujtimi i 20 vjetorit të Masakrës në Burgun e Dubravës”, thuhet në njoftimin e Kuvendit të Kosovës.

Para 20 vjete, mbrenda burgut ne Dubrave janë vra 160 të burgosun shqiptarë dhe janë plagose ma shumë se 300 të tjerë. Masakra e Burgut të Dubravës asht krye prej 19 deri me 24 maj të vitit 1999.

Ende për këtë masakër nuk asht denue askush.

Shperndaje në: