Eksperti amerikan ja thote 2 fjale Brnabic’kes! (foto)

 

Kundër deklarates se kryeministres serbe, Brnabic, ka reague edhe profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çashtjet e Ballkanit n’Universitetin e New York’ut, Alon Ben-Meir.

Ben-Meir, në Facebook, e ka quejt raciste deklaratën e kryeminstres serbe.

Ai ka thanë se asht zhgënjyese me pa qysh politikanët e ri të Beogradit po veprojnë me të njajtin diskurs politik si regjimi i Milosevic’it.

Eksperti amerikan ka thanë se për këtë duhet me reague edhe përfaqësuesja e Naltë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini.

“Vetëm sa me ja kujtu kryeministres serbe Brnabic, e cila tha se shqiptarët e Kosovës “janë njerëz që sapo kane dale prej mali…” Se bota tashma e din se kush janë shqiptarët. Mare t’kofte!”, ka shkrue ai.

1

Fotografia e Alon Ben-Meir

Fotografia e Alon Ben-Meir

Fotografia e Alon Ben-Meir

Fotografia e Alon Ben-Meir

Fotografia e Alon Ben-Meir

Shperndaje në: