“Der Spiegel”: Plani populist i te djathteve me shkatërrue Europën (me pare ruse)

Populistët e krahut të djathtë të Europës nuk janë ndalur nga skandali në Austri. Ata po punojnë shumë për të shkatërruar Bashkimin Europian brenda institucioneve të veta.

Pasi videot e Ibiza-s ishin bërë të famshme në mbarë botën, pasi kancelari dhe nënkryetar i Austrisë kishte dhënë dorëheqjen, dhe qeveria ishte në prag të rënies, pasi njerëzit e gjetën veten duke menduar se sa e thellë do të ishte humnera, vepra opertistike “Nessun dorma” – “Sskush nuk fle” – mund të dëgjohej në sheshin përpara katedrales të Milanos. Është muzika e hyrjes së Matteo Salvinit.

Ishte e shtuna e kaluar, një javë para zgjedhjeve në Parlamentin Eeropian. Dhe Salvini, ministri i Brendshëm i Italisë, kishte mbledhur një grup panevropian të populistëve të djathtë dhe radikalëve. Marine Le Pen kishte ardhur të lartë nga Franca, Geert Wilders ishte atje nga Holanda, Jörg Meuthen nga partia Alternative for Germany, së bashku me nacionalistët bullgarë, sllovakë, austriakë, flamandë, danezë, finlandezë dhe estonezë, 11 parti nga e drejta e Europës, të cilët dëshirojnë të formojnë një “grup super” në Parlamentin e ardhshëm Europian.

Së bashku, ata kryenin atë që tashmë është një vepër e mirënjohur, me disa tipare surrealiste: plot krenari, “europianët e vërtetë” të vetëdeklaruar kanë bërë fushatë për hyrjen në një parlament që përbuzin.

Dhe ata i kërkuan popullit t’u jepte atyre pushtet për të zbrazur një Bashkim Europian që është ndërtuar me kujdes gjatë dekadave. E gjithë kjo në një mendje të “Nessun dorma”, së bashku me “Turandotin” e Puccinit.

Në skenën e Milanos, nuk u tha një fjalë për dramën që po zhvillohej në Vjenë, pasi Heinz-Christian Strache, kreu i Partisë Populiste të Lirisë të krahut të djathtë të Austrisë (FPÖ), dha dorëheqjen nga posti i tij si zëvendëskryetar, pas publikimit të një videoje që tregon thellësinë e korrupsionit të tij – një skandal që gjithashtu mori edhe të gjithë qeverinë austriake. E megjithatë, në Milano të gjithë pretendonin se asgjë nuk kishte ndodhur. Edhe pse të gjithë e dinin: kishin ndodhur mjaftueshëm gjëra.

Strache nuk është një incident i izoluar

Këtë herë, nuk ka të bëjë me ndonjë zyrtar partie të nivelit të ulët që dërgon fotografi të Hitlerit nëpërmjet Whatss App-it në ditëlindjen e Fuhrerit në krahinat e Austrisë. Këtë herë shkon drejt nivelit të lartë të qeverisë austriake, duke hedhur dritë mbi gjendjen shqetësuese të skenës politike austriake.

Videot ngrenë pyetjet themelore nëse populistët janë të aftë për pushtet. Dhe nëse ata mund të besohen me çeshtjet e qeverisë. Dhe nëse Strache dhe mbrojtësi i tij, Johann Gudenus, duhet të konsiderohen si raste të izoluara, ose si figura simbolike të një marrëdhënieje të shpejtë dhe të lirshme ndërmjet populistëve të krahut të djathtë dhe donacioneve nga donatorët e huaj, sundimi i ligjit dhe e vërteta.

Shumica e austriakëve, me përjashtim ndoshta të mbështetësve të FPÖ, kane qenë shumë të tronditur nga shpërfillja e kushtetutës së vendit të paraqitur në regjistrime dhe shumë europianë u habitën nga sjellja e shtrembëruar e shfaqur nga një qeveri e një shteti anëtar të BE. Nëse skenat në videon e Ibiza-s kishin qenë pjesë e një shfaqje kriminale televizive, njerëzit ndoshta do t’i kishin konsideruar ato si të ekzagjeruara dhe të sajuara.

Tani, megjithatë, ka nisur gara e konkurrencës për të interpretuar videot. Kundërshtarët e populistëve të krahut të djathtë argumentojnë se skenat e filmuara të Strache janë prova përfundimtare që thyerja e ligjit, korrupsioni dhe një mentalitet egocentrik, janë të qenësishme në kulturën e grupeve nacionaliste të krahut të djathtë si FPÖ. Pastaj ka pasues të Strache, të cilët kanë postuar komente në faqen e tij të Facebook pasi skandali shpërtheu, duke mbrojtur politikanët e duke thënë se ishte një mashtrim.

Sido që të jetë, “IbizaGate” ngul këmbë në dyshimet se ata që konsiderohen si mbizotërues në vendet e tyre, nuk kanë problem në lidhje me fuqitë e huaja, duke përfituar financim nga donatorët e dyshimtë, ose madje duke u tërhequr si kukulla në një varg kur vjen puna për politikë. Skandali Strache padyshim është i dëmshëm për narrativen origjinale të ofruar nga populistët e krahut të djathtë – domethënë që partitë janë forcat e vetme që mbrojnë njerëzit e mirë kundër “partive të vjetra” dhe elitave të tjera të korruptuara. Por, siç ka treguar tani Strache, vetë populistët e krahut të djathtë janë në fakt elita e korruptuar.

Ky shembull vlen vetëm për Austrinë?

Homologët gjermanë të Strache nga Alternativa për Gjermaninë (AfD) janë në dijeni për rreziqet e diskutimeve të tilla, por ata nuk duan ta pranojnë këtë. Meuthen, një nga liderët e partisë, e ka përshkruar videon e Strache si një “çështje të veçantë” që pasqyron sjellje të neveritshme, por edhe si një çështje vendore që lidhet vetëm me Austrinë.

Derisa udhëheqësit e AfD-së  dolën me atë deklaratë, partia dukej se ishte shumë e paqartë në përgjigjen ndaj skandalit. Në fillim, AfD dukej se ishte shumë e tronditur për të dalë me një përgjigje përfundimtare ndaj zbulesave të publikuara nga DER SPIEGEL dhe Süddeutsche Zeitung.

Në një reagim fillestar, pak pas publikimit të tregimit shpërthyes të premten, zëdhënësi i grupit parlamentar të partisë diskutoi se po bëhej një përpjekje për të krijuar një ” pseudoskandal nga asgjëja”. Dhe tha: “E shkreta DER SPIEGEL, kjo revistë asnjëherë nuk ka qenë kaq jointeresante”.

Pas dorëheqjeve në Vjenë të nesërmen, zëdhënësi i AfD-së fshiu postimin e tij dhe lidershipi i partisë filloi të merrte një përgjigje të ndryshme. Një numër i zyrtarëve të AfD-së u përpoqën të lidheshin me njerëzit që njihnin brenda FPÖ-ut, për të kuptuar më shumë për atë që kishte ndodhur.

Para se të paraqitej në Milano, udhëheqësi i AfD, Meuthen, u konsultua me një grup të vogël dhe pastaj i kërkoi zëdhënësit të shtypit që të dërgonte një email në mesditë në bordin kombëtar të partisë.

“Në konsultim me z. Meuthen dhe z. Lüth (në emër të z. Gauland), ne sapo kemi vendosur të mos themi ndonjë gjë për ngjarjet aktuale në lidhje me Strache dhe koalicionin ÖVP-FPÖ në Austri”. ÖVP është  Partia Popullore Austriake, e kancelarit Sebastian Kurz. “Këto janë punët e brendshme austriake …”

Nëse kjo supozohej të ishte analizë, ishte e gabuar gjithsesi.

Cirku i Strache është natyrisht gjithashtu një problem për populistët e krahut të djathtë jashtë Austrisë, sepse çështjet e ngritura nga videoja janë një problem për të gjithë Europën.

Për disa muaj, vetë AfD-ja është ngatërruar në disa skandale të donacioneve të partisë që përfshijnë Alice Weidel, kreun e partisë në parlamentin gjerman, si dhe kandidatët kryesorë kryesorë në zgjedhjet europiane (që u mbajtën) , Meuthen dhe Guido Reil.

Weidel është nën vëzhgim për një donacion të dyshimtë të fushatës zgjedhore prej rreth 130,000 euro. Në rastin e Meuthen, ai është duke u shqyrtuar për një shumë mbi 90,000 euro nga burime të dyshimta, të përdorura për të financuar fushatën e tij në zgjedhje shtetërore në Baden-Ëürttemberg.

Dhe ka dyshime për rreth pothuajse 45,000 euro të përdorura në një fushatë zgjedhore shtetërore në Veri-Rhein-Vestfalinë për Reil, një anëtar i bordit kombëtar të AfD-së.

Strategjia e ndryshimit të Kremlinit

Jo më pak shqetësues është fakti se video në Ibiza edhe një herë hedh dritë mbi kontaktet e ngushta që shumë populistë të krahut të djathtë në Europë kanë me Rusinë, një problem për të cilin AfD ka qenë gjithashtu e përmendur shpesh në tituj kryesorë.

Në prill, DER SPIEGEL, ZDF, La Repubblica dhe BBC raportuan mbi aktivitetet dhe lidhjet e Markus Frohnmaier, një anëtar i parlamentit gjerman me AfD.

Një dokument qarkullonte brenda administratës presidenciale ruse në kohën e fushatës zgjedhore të Bundestagut, duke e përshkruar politikanin si potencialisht “një zëvendës nën kontrollin absolut” të Rusisë.

BND, agjencia e jashtme e inteligjencës në Gjermani dhe Zyra për Mbrojtjen e Kushtetutës, aparati i brendshëm i inteligjencës, aktualisht po zbulojnë një ndryshim në strategjinë e Kremlinit.

Në vend që të mbështetet vetëm në mediat dhe kanalet e veta për fushatë dhe me qëllim të drejtimit të rendit të ditës, tani është duke u fokusuar shumë më tepër tek individët, një grup i vogël parlamentarësh, sikurse është thënë kohët e fundit në një takim të klasifikuar.

Ata u informuan se njerëzit e zgjedhur nga Moska përfshiheshin diku midis një gjysmë duzine dhe një duzine anëtarësh të Bundestagut. Njëri është Markus Frohnmaier.

Kur u kontaktua për të komentuar, ai u përgjigj: “Nuk e lejoj veten të përdorem nga qeveria ruse për qëllimet e saj dhe gjithmonë do të refuzoj të pranoj përpjekjet e këtij lloji. Raportimi për mua nuk është asgjë më shumë se një fushatë”.

Politikani i lartë i AfD, Aleksandër Gauland, është gjithashtu një mysafir i shpeshtë në Rusi, por kundërshton çdo kritikë, sepse ai pretendon se po ndjek hapat e politikës së jashtme të Bismarkut, i cili besonte në marrëdhëniet e forta gjermano-ruse.

Marcus Pretzell, në kohën kur një anëtar i AfD dhe anëtar i tanishëm i Parlamentit Europian, vizitoi Krimen e pushtuar nga Rusia si “Guest of Honor” në vitin 2016, mendoi se ishte e parëndësishme kur u pyet më vonë se kush e pagoi udhëtimin.

Kredi nga Moska

Episode të ngjashme mund të gjenden në të gjithë Europën. Kur Fronti Nacional i Marine Le Pen, mblodhi një konferencë të partisë në Lyon, në nëntor 2014, ku lista e mysafirëve ishte e ngjashme me atë të Salvinit në Milano dhe delegatët nga Partia e Bashkuar e Rusisë e Vladimir Putinit, e ndoqën gjithashtu.

Po atë vit, partia e Le Pen kishte marrë dy kredi nga bankat ruse me shumën 11 milionë euro për të ndihmuar në financimin e fushatave zgjedhore.

Dy vjet më vonë, populistët francezë të krahut të djathtë i kërkuan Moskës një hua tjetër prej 3 milionë eurosh, por është e paqartë nëse ajo hua është dhënë ndonjëherë. Ka, megjithatë, tregues se Marine Le Pen mund të ketë premtuar të mos kritikojë aneksimin e Krimesë të Rusisë dhe të nxisë interesat e Moskës në këmbim të parave.

Dyshimi, të cilin Le Pen e mohon, mbështetet nga mesazhet me tekst celular nga një zyrtar i mirënjohur dhe i rangut të lartë të Kremlinit, i cili shkroi ndër të tjera: “Marine Le Pen nuk i ka zhgënjyer pritjet tona”.  Dhe: “Ne do të duhet të falënderojmë francezët në një mënyrë ose në një tjetër”.

Në Britaninë e Madhe, Agjencia Kombëtare e Krimit po heton dyshimet se udhëheqësi i Brexit, Nigel Farage, ka marrë para nga Rusia përmes kanaleve indirekte. Shumë e konsiderojnë të mundshme që Kremlini të përpiqet të manipulojë votën e Brexit për të destabilizuar Bashkimin Europian.

Ekziston një ngut i vrullshëm që i rrethon këto pyetje pas videos Strache-Ibiza. A janë interesat ekonomike në rrezik kur Partia Lega e Matteo Salvinit vazhdimisht tenton për t’i dhënë fund sanksioneve “të padobishme apo madje të dëmshme” të BE kundër Rusisë?

A marrin partitë e ekstremit të djathtë grek para për bindjen e shpeshtë që ekziston një “aleancë natyrore” mes grekëve dhe rusëve?

Si e shfrytëzon presidenti i Rusisë imazhin që gëzon si një nga kujdestarët e fundit të vlerave të vërteta në mesin e grupeve evropiane të të dy ekstremeve?

Një udhëheqës që kërkon të parandalojë atë që ai e përshkruan si një BE dobësuar, imorale, dekadente që mbizotëron?

“Ka një komplot të të gjithë nacionalistëve radikalë të djathtë kudo, me sa duket me ndihmën e Kremlinit apo të oligarkëve rreth Kremlinit, për të prishur këtë bashkim”, tha Guy Verhofstadt, një anëtar belg i Parlamentit Europian.

Gazeta gjermane Die Welt, citoi ish-presidentin francez, François Hollande, të thoshte se kushdo që voton për populistët në Europë është “duke u dhënë votën Trump dhe Putinit”.

Kjo mund të duket e papërshtatshme, por që prej kohësh është bërë e qartë në Këshillin Europian, ku krerët e shteteve dhe qeverive eeropiane ende përcaktojnë parametrat e gjera të politikës së BE.

Qeveritë e koalicionit që përfshijnë partitë populiste janë shpesh më të hapura për t’u ndikuar nga jashtë se të tjerët.

Një shembull është politika e Lindjes së Mesme. Vende si Hungaria kanë filluar të divergojnë nga qëndrimi europian për t’i shërbyer interesave amerikane.

Për shkak se Hungaria ishte një pengesë, BE nuk ishte në gjendje të dënonte vendimin e administratës Trump për të lëvizur Ambasadën e SHBA nga Tel Avivi në Jeruzalem si një gabim diplomatik në dhjetor 2017. Budapesti në thelb u bë avokati i Donald Trump në Bruksel.

Kërkesa e unanimitetit për vendime të rëndësishme në Këshillin e Evropës u jep populistëve fuqinë vetos. Dhe partnerët e tyre jashtë vendit janë të shpejtë për t’i lavdëruar ata për shërbimet e kryera. Dymbëdhjetë ditë më parë, kryeministri hungarez, Viktor Orbán, u lavdërua nga vetë presidenti i SHBA gjatë një vizite në Shtëpinë e Bardhë. Orbán, tha Trump, bën një “punë të jashtëzakonshme” dhe është “shumë i respektuar në të gjithë Evropën”.

Kjo, natyrisht, është larg nga e vërteta. Në shumë vende, respekti për Orbán është një gjë e së kaluarës dhe kur bëhet fjalë për politikën e brendshme dhe atë gjyqësore, qeveria e tij shihet se ka tradhtuar vlerat evropiane.

Nga jashtë, Hungaria është bërë një portë për të gjithë ata që dëshirojnë të ndajnë BE-në. Dhe numri i këtyre portave të hapura po rritet: Rusia dhe SHBA nuk janë vetëm në dëshirën e tyre për të dobësuar bllokun e BE.

Kina ka përfshirë edhe BE-në, tregun më të madh të brendshëm në botë, në konsideratat e veta gjeopolitike dhe po kërkon qasje.

BE-ja nuk është e pajisur për t’u përballur me kundërshtarë të tillë. Ajo ka disa instrumente që mund të përdorë për të ndëshkuar shtetet anëtare, por vështirë se i përdor ato.

Vendet e BE-së të shqetësuara për dënimet në të ardhmen rregullisht bllokojnë vendosjen e këtyre instrumenteve. Ëndrra e presidentit të Komisionit Europian që po largohet, Jean-Claude Juncker, që BE një ditë mund të bëhet një lojtar global politik, duket iluzion.

Rastësisht, Juncker ishte në Vienë këtë javë për një vizitë që ishte planifikuar prej kohësh. Ai me sa duket kishte vendosur të heshte për skandalin Strache – por nuk mund të rezistonte përfundimisht.

“Ideja se një vend është vënë në një pjatë argjendi në mënyrë që të tjerët të mund të ndihmojnë vetveten,” tha ai, “nuk pasqyron idenë time për patriotizmin”.

Jean Asselborn, bashkëkombës i Juncker, i cili është ministri i Jashtëm i Luksemburgut, shprehu pakënaqësi të thellë. “E djathta evropiane është e bashkuar nga dëshira e saj për të sjellë shtypin e lirë dhe gjyqësinë nën kontrollin e tij kudo ku ata kanë pushtet,” thotë ai. “Kjo është e vërtetë për Hungarinë dhe Poloninë, dhe kjo është treguar nga komentet e Strache në video”./ Der Spiegel/ Ne shqip, Tema

 

Shperndaje në: