Studimi: Mos pini langje te frutave….jane kancerogjene!

Nese pini sasi te teprueme te langjeve te frutave, atehere e keni shtue rrezikun per kancer, thuhet ne studimin e fundit te madh i cili gjen lidhje mes konsumimit te perditshem te langjeve te frutave dhe dhe smundjes se kancerit, raporton The Guardian.

Studimi u kry ne France dhe ploteson studimet e maparme qe alarmonin perdorimin e langjeve te gazueme, limonadave te sheqerosuna dhe pijeve energjike me smundjen e kancerit.

Studimi qe u publikue ne BMJ, gjen lidhjen me kancerin edhe te langjeve te frutave njisoj si me langjet e gazueme.

Shperndaje në: