Merkel, ultimatum Vucic’it për çashtjen e Kosovës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka dhanë ultimatum presidentit serb, Aleksandar Vucic, me pranue qëndrimin gjerman për çashtjen e zgjidhjes së problemit me Kosovën, përndryshe Serbia ka me u ndëshkue keq.

‘Espreso.rs’ thotë se mbas këtij qëndrimi edhe Aleksandar Vucic tashma deklaron se s’ka asgja sa i përket idesë për korrigjim të kufijve.

Nji gja e tillë ka dështue jo vetëm për shkak të kundërshtimit të shteteve që e kanë njoftë dhe që e mbështesin Kosovën, por edhe për shkak se nji ide e tillë kundërshtohet nga faktori politik në Serbi.

Shperndaje në: