18 vjet nga sulmet në SHBA: “Kosova Kujton”

Kosova përkujton sot 18-vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 Shtatorit 2001.
ku humbën jetën rreth 3 mijë persona.

Ceremonitë në New York dhe Washington nisin me 1 minut heshtje, në kohën kur ndodhën sulmet.

Në oborrin e Qeverisë së Kosovës asht përurue edhe obelisku në nderim të rreth 3 mijë viktimave të ati sulmi.

Obelisku mbanë mbishkrimin “Kosovo Remember” ose në shqip “Kosova Kujton”.

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj dhe ambasadori i SHBA në Kosovë, Philip Kosnett, banë homazhe.
Shperndaje në: