SHBA i rikthehet luftës, avionët luftarakë hedhin 40 ton bomba mbi vendstrehimet e ISIS (video+foto)

Forcat Ajrore të SHBA kanë lëshue 40 tonë bomba të drejtueme, në atë që Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka quejt “ishull i infektuem nga ISIS” në Irak.

Avionët F-15 dhe F-35 u përdorën me bombardue ishullin e Qanus, i vendosun në mes të lumit Tiger në Irakun qendror, me qëllim shkatërrimin e vendeve ku mshefen luftarët xhihadistë.

Trupat e batalionit të 2’t të operacioneve speciale në Irak u dërguen mandej me pastrue zonën, e cila asht përshkrue si nji “zone tranziti shpërndamje” për luftarët e ISIS./Rrokum.TV

Shperndaje në: