Skena si nëpër filma, luftë në Meksikë mes policisë dhe kartelit të drogës për me lirue djalin e “El Chapo” (foto)

Nji luftë e vërtetë ka ndodhë në nji qytet të Meksikës midis policisë dhe nji karteli droge të cilët kanë pasë si qëllim me lirue djalin e “El Chapos” dhe ja kanë arritë.

Ai sapo ishte arrestue dhe nuk asht lejue me u marrë nga policia, mbasi persona të armatosun kanë ndjekë policët dhe i kanë detyrue me lanë të lirë.

Shkrimi…

Ministri i Sigurimit, Alfonso Durazo tha se një patrullë nga policia e militarizuar e Gardës Kombëtare fillimisht u sulmua nga brenda një shtëpie në qytetin e Culiacan.

Pasi hynë në shtëpi, gjetën katër burra, duke përfshirë Ovidio Guzman, i cili akuzohet për trafik droge në Shtetet e Bashkuara.

Patrulla u tejkalua shpejt nga personat e armatosur, por u tërhoq për të parandaluar humbjen e jetës, tha qeveria. Njëkohësisht, luftëtarët zbritën nëpër qytet, duke luftuar policinë dhe ushtarët gjatë ditës. Ata dogjën automjetet.

“Vendimi u mor që të tërhiqeshin nga shtëpia, pa Guzman, të përpiqeshim të shmangnim më shumë dhunë në zonë dhe të ruajmë jetën e personelit tonë dhe të rikuperohemi të qetë në qytet,” i tha Durazo Reuters.

Shperndaje në: