Qe çfarë efekti ka nëse i hani 3 grushta me arra mbrenda nji jave

Njerëzit që hanë rregullisht nji sasi të vogël të arrave rrezikohen ma pak nga çrregullimi i rrahjeve të zemrës, si shkaktar i sulmit në zemër.

Nji studim i ri thekson se me i hangër tre grushta me arra mbrenda nji jave, zvogëlon për 18% rrezikun e dridhjeve atriale, shkruen DailyMail.

Afërsisht 1.3 milionë njerëz në Britani të Madhe diagnostifikohen me dridhje atriale dhe rreth 500 mijë të tjerë janë me këtë gjendje, por jo të diagnostifikuem, transmeton Rrokum.TV

Hulumtimi asht krye në Institutin Karolinska në Suedi, ku si mostër kanë qenë 60 mijë të ri, te të cilët asht pa konsumimi i arrave si dhe shëndeti i tyne i zemrës për 17 vjet.

Nga aty ka dalë se konsumimi i tyne mundet me qenë i lidhun me zvogëlimin e rrezikut të smundjeve të zemrës dhe sulmit në zemër.

Shperndaje në: