Abdullahu: Vetëvendosje janë “axhami”, s’kanë strategji për dialog me serbët e Kosovës

Foto: Rrokum.TV

Opinionisti Faton Abdullahu i ftuem në “Momentum” në TV Rrokum ka thane se, LDK dhe VV dallojne thellesisht ndermjet vete.

“VV preferon vetem flamurin kombetar dhe nuk e pranon flamurin e Kosoves, ne anen tjeter LDK asnjihere nuk e intonon himnin kombetar, mandej e perdore flamurin qe e quejne dardan”, thote Abdullahu, qe shton se, kjo nuk asht vetem simbolikë, por asht dallim i madh, te cilat i konsideron kriza identitare.

Abdullahu ma tej shprehet se, perkunder qe Vetevendosje asht deklarue se preferon dialog me serbet e Kosoves fillimisht, ky subjekt nuk ka strategji, prandaj tash ballafaqohet me nji problem te madh qe nuk e ka pase asnjihere, dhe me ate “axhamillekun” qe e ka e ka thane para se me u krjue Qeveria.

Ne vazhdim Abdullah ka thane se, LDK asht parti qe ka qene ne kohe te gjate ne pushtet, dhe VV ka per partner kete parti, prandaj nuk mujm me pa qe VV ka me veprue e vetme.

“Asht e veshtire me prite qe Kurti ka me ba çkado qe ka thane tue qene me LDK’n ne qeveri”, thote ai./Rrokum.TV

Emisioni i plotë:

Shperndaje në: