“Blic” publikon hartën e “Mini-Schengen”. Kqyreni ku e ka lane Edi Rama Kosoven!!!

Mediat ne Beograd po informojne se deri në fund të këtij viti, shtetasit serbë kane me udhetue n’Shqipni dhe n’Maqedoninë Veriore – pa pasaporta – vetëm me letërnjoftim. Poashtu, njoftohet se ne keto dy vende, shtetasit serbe mujn me u punesue me lejet egzistuese të punës, ndërsa në vendkalimet kufitare të këtyne tri vendeve ka me u realizue kontrolli i përbashkët doganor i cili, simbas vlerësimeve të para, rezulton me kursime deri në 129 milion euro.

Tablloidi beogradas “Blic”, qe e ka publiku hartën “Mini-Schengen”, ku Kosova asht përshfshi si pjesë e Serbisë,  shkruen se këto janë marrëveshjet ose deklaratat ma të randësishme të “Mini-Schengen”, te cilat mundesojne qarkullimin e lirë të njerëzve, mallnave dhe kapitalit midis tri vendeve, që u nënshkruen të Shtunën nga Presidenti Aleksandar Vucic dhe kryeministrat Edi Rama dhe Zoran Zaev në Ohër.

Kqyreni çka ka nenshkrue Edi Rama:

Shperndaje në: