A kanë nxanë mend shqiptarët?

Nga ARTUR AJAZI

Përpos hallit të madh që ka zënë qindra e mijëra familje në Durrës, Thumanë, Laç, Tiranë dhe fshatra, p asi tragjedia natyrore ishte dhe do të mbetet edhe për muaj të tëra një kujtesë e hidhur, ajo çfarë po ndodh me sehirxhinjtë e kësaj panorame trishtuese, është edhe më banale. Nuk po mbetet portal, faqe on-line dhe faqe të tjera mediash, ku “komentuesit” mediokërr, qejflinjtë e sherreve edhe në kohë të tilla, specialistët e zanatit më të paguar, shpifësit dhe nxitësit e përjetshëm të urrejtjes, po luajnë me humbjet dhe solidaritetin e shqiptarëve dhe krejt botës. Ata nuk po ndalin edhe në kohë të tilla,(kur duhej të përhapnin fjalë dhe mesazhe optimizmi) shpifjen, kanibalizmin mendor dhe shpirtëror, duke marrë dhe nëpërkëmbur gjithçka hyjnore, gjithçka njerëzore dhe gjithçka shqiptare. Këta mercenarë të qelbur deri në llum, nuk po kursejnë as mediat dhe gazetarët e tyre, ata që kanë disa ditë që punonjnë dhe japin informacione pranë vendeve ku ka ndodhur tragjedia. Hijenat e paguara nga çakallët e pashpirt, nuk po kursejnë askënd që jep urime, ndihma, askënd që solidarizohet me qeverinë dhe kryeministrin, askënd që ndihmon pa asnjë interes shtabet e emergjencës, por po merren me përgojime shtazarake, duke shpalosur hapur ekzaltimin e tyre për gjithçka ka ndodhur. Ka ardhur dita, që vampirët e portaleve, të marrin dënimin e merituar, ka ardhur dita të veprojë ligji, ka ardhur dita që shqiptarët dhe ata që pësuan dramën e madhe, të shohin se si vepron ligji, dhe jo hakmarrja primitive, ka ardhur dita që Shqipëria të veprojë si bota e qytetëruar, duke lënë pas formën dhe mënyrën më të keqe të zbatimit të ligjit. Ata që po llapin portaleve dhe po lënë komentet e tyre të zeza faqeve on-line të mediave, kanë marrë urdhër, dhe janë paguar për një mision të veçantë, por që fatmirësisht nuk do tu funksionojë. Ata kanë marrë përsipër, të hedhin baltë mbi këdo që drejton gishtin mbi shkakun e tragjedisë , për të fshehur pas gishtit vampirin e parave të shqiptarëve. Ajo ç’ka ngjau në Durrës, Tiranë e gjetkë, kërkon ndalje të gjatë, kërkon analizim urgjent dhe konkret, kërkon emra dhe mbiemra, dhe kjo bëhet, o sot o kurrë. Nuk është momenti të merremi me “sajdisje” dhe inate personale , por është koha ti tregojmë botës së qytetëruar që u solidarizua shpirtërisht me ne, se jemi të vendosur të ringrihemi mbi gërrmadhat e atyre që fituan thasët me para, dhe se ligji nuk do të kursejë askënd. Me një shpejtësi rrufe, kryeministri Rama , ka bërë me dije se ligji i ri , do të ndëshkojë cilindo që ka shkelur ligjet, normat, kushtet teknike dhe ka fituar para të paligjshme, dhe jo pak por 7 deri 15 vjet burg. Ata që shijuan tranzicionin me para qyl, ka ardhur koha ti derdhin në arkën e shtetit dhe të përgjigjen për çdo shkelje. Qethja e madhe, duhet të nisë nga poshtë -lart, nga ata që merrnin 1 hyrje për çdo pallat, duke u ngjitur deri në majë të piramidës së dikurshme. A kanë zënë mend shqiptarët thua ? Derisa ligji të veprojë, kjo mbetet ende një hamendësi dhe shpresë e kotë, aq më tepër kur shtegu për hijenat e dikurshme është akoma i hapur…..

Shperndaje në: