Operacioni super sekret, Polonia rimerr 4 miliardë dollarë flori nga Britania (foto)

Polonia ka riatdhesue nji sasi të madhe ari me vlerë 4 miliardë dollarë.

Sasia e madhe e arit asht transportue nga helikopterë, avionë dhe kamionë të teknologjisë së naltë, në nji operacion që asht mbajtë tepër sekret.

Rezervat e arit të vendit janë ruejt në Bankën e Anglisë për dekada, mbasi ishin evakuue nga Polonia në shpërthimin e Luftës së Dytë Botnore, mes frigës se do të binin në duert e nazistëve.

Shperndaje në: