Këto fakte për mandarinat kanë me ju befasue

Likurat e mandarinave ose dhe fruti i mandarinës asht nji frut i ngjashëm me portokallin.

Asht frut i ambël dhe gjithashtu ka disa vlera ushqyese si vitamina ashtu edhe minerale, tue e ba nji zgjidhje perfekte me e konsumue shpesh herë gjatë ditës.

Likura e këtij fruti përmban vajna esenciale që përdoren shumë nga industria e parfumeve, por edhe në produktet e kujdesit ndaj likurës.

Bronkitin:

Shtoni 2 lugë me likura mandarinash në një gotë me ujë të ziemë, leni me ndejt për nji orë dhe mandej pijeni.

Kollin:

Duhet t’i lini likurat të thahen, mandej vendosini në nji gotë me ujë të ngrohtë, mandej vendosini në nji vend të ftoftë dhe mbani aty për 1 javë.

Bllokimi i hundëve:

Në nji tas vendosni disa likura mandarinash të freskëta dhe shtoni ujë të ziemë. Ju rekomandojmë që të vendosni hundën mbi enën që asht uji i ziemë dhe likurat e mandarinave dhe qëndroni ashtu për 10 minuta.

Mykun e kambëve:

Kjo asht nji procedurë shumë e thjeshtë, mjafton të fërkoni likurën e mandarinave në zonën e afektuem dy herë në ditë për nji javë.

Lodhje fizike dhe probleme me gjumin:

Vendosni disa likura manderinash në nji çante prej teshave dhe mbani ato pranë jush, nuhasni erën që del prej tyne për 15 minuta. Mundeni me pshtue dhe nga dhimbjet e kresë me këtë teknikë.

Hipertensioni dhe Takikardia:

Në tre litra ujë qitni nji gotë me likura manderinash, ziejini dhe mandej leni me ndejt për nji orë. Kullojeni përmbajtjen dhe përdoreni me i ba trupit tuej nji dush relaksues.

Shperndaje në: