URGJENTE: Irani i ra bazave amerikane n’Irak! A po nis lufta? (video)

Baza ajrore Ayn al-Asad ne Irakun perendimor, qe asht baze amerikane, asht sulmue me disa raketa nga Garda Islamike Revolucionare e Iranit, si hakmarrje per vrasjen e gjeneralit iranin Qasem Soleimani, raporton Press TV.

Garda Iraniane ja ka konfirmu Press TV se e ka sulmue bazen ajrore amerikane ne Irak, Ayn al-Asad.

“Diku 35 sulme raketore e kane godit bazen”, rapoton VOA News.

Zyrtaret amerikane kane ba me dije se jane te informuem per sulmet.

“Na i kemi parasysh raportet per sulmet ne fasilitetet amerikane n’Irak. Presidenti asht informue dhe po e monitoron nga afer situaten dhe asht ne konsultime me ekipin e vet per sigurine kombetare”, ka thane per media portparolja e Shtepise se Bardhe, Stephanie Grisham.

Shperndaje në: