Kjo asht oferta e fundit e LDK’s për VV’n?

Në kuadër të negociatave për bashkëqeverisje ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës asht përmendë si opcion edhe dorëzimi i funksionit të Kryeparlamentarit nga VV te LDK.

Kështu bajnë me dije për “Gazeta Blic” burime mbrenda takimit të djeshëm që zgjati rreth dy orë.

“LDK dje ka propozuar që Kryetari i Kuvendit të Kosovës t’i takojë LDK-së dhe ndarja e ministrive të bëhet ashtu siç janë dakorduar më herët 5 për VV dhe 5 për LDK. Po ashtu qëndrim i LDK ishte që funksionin e Kryeparlamentarit t’ia dorëzojë sërish VV-së në momentin që zgjidhet Presidenti i ri i nominuar nga LDK”, pohojnë burimet mbrenda këtij takimi.

Shperndaje në: