Fotot e rralla: Irani para revolucionit, shkëlqimi para errësirës (foto)

Irani para revolucionit islamik ka qenë nji shtet modern.

Kishte rini dhe njerëz të emancipuem, femnat nuk e kishin detyrim mbulimin dhe mundeshin me studiue bashkë me mashkujt.

Jeta ishte e krahasueshme me atë të vendeve perëndimore dhe Irani ishte nji nga vendet ma të zhvillueme dhe ma me kulturë, i botës myslimane.

Fotot e maposhtme janë ba diku në vitet ’71-’72, para se me ndodhë revolucioni i 1979, i Ayatollah Khomeini, nji regjim që kishte me ndryshue totalisht jetën e iranianëve./TemA

Shperndaje në: