Qe me sa vjet burg u denue nga gjykata turke gylenisti i deportuem nga Kosova

Gjykata turke e ka dhanë verdiktin final për gylenistin e deportuem nga Kosova, Hasan Hüseyin Günakan.

Ai asht dënue me 8 vjet e 1 muej burgim.

Si arsyetim për këtë dënim i asht dhanë anëtarësimi i Gunakan në organizatën FETO, e cila nga shteti turk njihet si organizatë terroriste.

Hasan Hüseyin Günakan ishin deportue nga Kosova në muejin Mars të vitit 2008 në bashkëpunim të MIT turk dhe AKI së Kosovës.

Shperndaje në: