Zbardhet letërkëmbimi mes Haradinajt dhe Kurtit (dokument)

Gazeta Insajderi ka sigurue letërkëmbimet në mes të Kryeministrit aktual të Kosovës, Albin Kurti dhe ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, për nji takim urgjent në mes tyne, për heqjen e taksës.

Këtë ftesë urgjente, Haradinaj përmes një konferenca tha se e ka refuzuar për shkak se qëndrimet e tij për taksën 100 përqind janë publike.

Në letrën, të cilën Haradinaj i ka kthyer Kurtit, thuhet se dje ai hoqi taksën pa kushte dhe oa asnjë kundërvlerë për Kosovën.

Derisa në këtë letër të siguruar nga Insajderi Kurti vazhdon të cilësohet mashtrues nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

“Gjenialiteti i planit të tij mashtrues dështin duke besuar se mund t’i mashtrojë qytetarët e Kosovës duke e copëtuar vendimin taksësn! Secila sekuencë është mashtrimë më vete, me vetëm një të vërtetë – dorëzimin para Serbisë dhe heqjen e taksës pa kushte!”, thuhet në letërën të cilën AAK i ka kthyer Kurit.

Kryeministri, Albin Kurti gjatë ditës së djeshme përmes një konference të jashtëzakonshme njoftojë se më 15 mars do të marr vendim për heqjen e taksës 100 përqind për lëndën e parë që vjen nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Derisa ka shpalosur shtatë pika lidhur me heqjen e taksës, pika këto të cilat i ka përcjell në letrën dërguar Haradinajt.

Ramush Haradinaj kishte vendosur taksën 100 përqind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës në nëntor të vitit 2018 deri në një kohë kur Serbia ta pranojë Kosovën si shtet të pavarur. /Insajderi.com

Shperndaje në: