Serbia ka bllokue transportuesit e mallnave nga Kosova

Ministri në detyrë i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, ka njoftue se autoritetet serbe kanë bllokue transportuesit e mallnave që vijnë nga Kosova.

Përmes postimit në Twitter, Abdixhiku e ka quejt veprim të paprecedent.

“Veprim i paprecedent gjatë pandemive, autoritetet serbe kanë bllokuar të gjithë transportuesit e mallrave që vijnë nga Kosova. Kjo paraqet shkelje jonjerëzore dhe flagrante të marrëveshjes rajonale për korridorë të gjelbër gjatë betejës me COVID-19, për të cilën gjë ishin marrë vesh të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor”, ka shkrue Andixhiku në Twitter.

Shperndaje në: