Kjo asht përbamja e Qeverisë Hoti (emnat)

Lidhja Demokratike e Kosovës pritet me u mbledhë të Hanën, mbas publikimit të aktvendimit të Gjykatës Kushtetuese për dekretin e presidentit.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka ba të ditun emnat e posteve që i takojnë para do dite, Nisma i kishte përmendë disa emna, por nuk ishin të përcaktuem për ministri.

Burimet e lajmi.net mbrenda qeverisë “Hoti” bajnë të ditun se përbamja e kabinetit të ri qeveritar ka me qenë kësisoj:

Emrat LDK-së: Driton Selmanaj – Zëvendëskryeministër

Ministrja aktuale e arsimit, Hykmete Bajrami, pritet të udhëheqë ministrinë e Financave

Vlora Dumoshi, mbetet në ministrinë e Kulturës

Agim Veliu kthehet në pozitën e ministrit të Punëve të Brendshme, i shkarkuar nga Kurti.

Arban Abrashi, ministër i Infrastrukturës dhe Ambientit

Armend Zemaj, ministër i Bujqësisë

Ministri aktual i Bujqësisë, Besian Mustafa, pritet të kalojë në ministrinë e Integrimeve Evropiane

Anton Quni, ministër i Mbrojtjes (ministri e diskutueshme me AAK-në)

Ministrinë e Shëndetësisë, Valbon Krasniqi.

Emrat e AAK-së: Besnik Tahiri, zëvendëskryeministër

Meliza Haradinaj, ministre e Punëve të Jashtme

Selim Selimi, ministër i Drejtësisë

Blerim Kuqi, ministër i Zhvillimit Ekonomik

Ramë Lika, ministër i Arsimit

Emrat e NISMA-s: Durim Limaj, Skënder Reçica, Mevludin Krasniqi.

Shperndaje në: