A do të hapen pishinat dhe a do të lejohen dasmat? Deklarohet Ministria e Shendetësisë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ende nuk është marrë vendim për lejimin e dasmave, hapjen e pishinave dhe veprimtarive tjera ekonomike që ishin paraparë të hapen nga korriku.

Përmes një njoftimi drejtuar mediave, MSh’ja ka bërë me dije se çfarëdo vendimi lidhur me këto masa, do të kumtohet nga Ministria e Shëndetësisë.

“Ndërlidhur me masat për lirimin e veprimtarive ekonomike të parapara për 1 korrik 2020, Ministria e Shëndetësisë informon institucionet dhe publikun e gjerë se informatat zyrtare për masat kundër Covid-19 në nivel vendi lëshohen vetëm nga Qeveria e Republikës së Kosovës, Ministria e Shëndetësisë, në koordinim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike”, thuhet në njoftim.

Ministria ka lutur qytetarët që informcionet t’i marrin nga burimi zyrtar.

Ndryshe, Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dje tha se situata me koronavirus në Kosovë “është nën kontroll të brishtë”.

Shperndaje në: