Tema: amerika

Vucic: Le ta dijnë Amerika, Gjermania, dhe krejt bashkësia ndërkombëtare se…

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, tha sot se shqiptarët e Kosovës pa kompromis me Serbinë nuk do fitojnë asgja, mbasi siç shprehet ai, presionet...

Ekskluzive: Bombardimet dhe lufta në Kosovë, foto nga arkiva amerikane (foto)

Fotografi të papublikueme ma herët nga periudha e bombardimeve të NATO's në vitet 99’ janë pa së fundmi. Nji haker serb, me emnin Neven Djenadija...

Reagojnë ambasadori amerikan dhe ai gjerman: Kemi qendrime të njajta për...

Ambasada e SHBA dhe ajo e Gjermanisë në Serbi me nji reagim të përbashkët të nënshkruem nga ambasadorët, Kyle Scott, dhe Thomas Schieb, kanë...

Prapë prej Amerike: Taksa, lëvizje e gabueme

Ish-zavendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për çashtje europiane, Thomas Countryman, ka thanë se Qeveria e Kosovës ka ba nji lëvizje të gabueme tue...

Paralajmëron Kosnett: Durimit të Amerikës mundet m’i ardhë fundi

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka thanë se SHBA asht e përkushtueme në ofrimin e përkrahjes dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, por nuk...

Pse amerikanët e dojne zgjidhjen e ‘problemit kosovar’ dhe pse sivjet

Bosko Jaksic   Ambiciet amerikane nuk shkojnё mё tej sesa ajo qё Serbia tё anetarësohet nё Aleancёn Ushtarake Veri-Atlantike, por ёshtё e qartё se me zgjidhjen...

Amerika na mbron edhe n’Beograd: Çka po e fajësoni veç Prishtinën,...

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott, dhe ministri i brendshëm serb, Nebojsa Stefanovic, kanë diskutue lidhun me situatën në Kosovë, përkatësisht dialogun Kosovë –...

Haradinajn e pyesin për taksën, por ai jep këtë përgjigje

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ba homazhe te Pllaka Përkujtimore me emnat e ushtarëve britanikë, që humbën jetën në shërbim në Kosovë. Hardinaj ka...

Ankete shokante: Amerikanet e ri kane deshire me rrnue ne vende...

Gjenerata Z, qe vjen mbas gjenerates qe quhet Milenaret (Millennials), kane qendrim shume ma pozitiv ndaj fjales "socializem" se sa gjeneratat e mahershme. Poashtu...

A ka ndryshue qendrim Amerika ndaj Kosovës? Hale e jep lajmin...

Nënsekretari i shtetit të Shteteve të Bashkueme të Amerikës, David Hale, ka hedhë poshtë spekulimet se raportet Kosovë – SHBA po eskalojnë. Hale, mbas takimeve...