Tema: arsimi

Nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme, kjo asht arsyeja

Kuvendi i Kosovës, ka njoftue se nesër ka me mbajtë seancë të jashtëzakonshme lidhun me gjendjen në arsim. Të Ejten fillimisht Kryesia e Kuvendit do...

Kosnett jau ban me dije: Politika s’ka vend në…

Ambasadori i SHBA've në Kosovë, Philip Kosnett, ka thanë se në sektorin e arsimit në Kosovë nuk duhet me pasë vend politika, tue mbështetë...

Greva ne arsim – vazhdon!

Sindikata e Bashkueme e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK), ka njoftue se greva ka me vazhdue në të gjitha institucionet arsimore. ata...

A ka grevë prej 14 Kallnorit? Merret ky vendim

Këshilli Drejtues i Sindikatës së Bashkueme të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në nji mbledhje të jashtëzakonshme ka vendosë që me shpall grevën e përgjithshme...

Ky asht raporti i Bankës Botnore për nivelin e ulët te...

Fëmitë në Kosovë deri në moshën 18 vjeçare pritet me ndjekë 12.8 vjet te shkollimit parafillor, fillor dhe të mesëm, mirëpo kur vitet e...

Qe kur pritet m’u votue Projektligji për statusin e punëtorëve të...

Edhe pak ditë bahen pesë muej që kur Projektligji për statusin e punëtorëve të arsimit shqip te Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në...

SBASHK: Qeveria heshti ndaj kërkesave tona, tash kemi me hy në...

SBASHK'u ka kërkue korrigjimin e projektligjit për rroga, në mënyrë që punëtorët e arsimit e kulturës me pasë vend meritor, tue paralajmërue se në...

Kur ‘shokon’ Apastolova: Papunësia si pasojë e korrupcionit dhe arsimit të...

Ikja nga vendlindja e shumë të rijve për shkak të papunësisë, mbetet brenga ma e madhe e qytetarëve të Kamenicës, vend ky që asht...

Haradinaj premton ngritje të cilësisë së arsimit në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka premtue ngritje të cilësisë së arsimit në Kosovë. Ai këto komente i ka ba mbas nji takimi që ka...

Apostolova takon anëtarët e Komisionit për Arsim

Shefja e Zyrës së BE's, Nataliya Apostolova ka me u takue me Komisionin e Kuvendit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sport, Inovacion dhe...