Tema: arsimi

Apostolova takon anëtarët e Komisionit për Arsim

Shefja e Zyrës së BE's, Nataliya Apostolova ka me u takue me Komisionin e Kuvendit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sport, Inovacion dhe...

Komisioni i Arsimit diskuton për testin e maturës

Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi sot ka me mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje ka me pasë diskutim lidhun me...

Mësimdhanësit e viteve 90’ta i ‘kushtojnë’ buxhetit deri 650 milionë euro!

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) ka draftu Projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri...

Ministri i Arsimit n’RROKUM: Po ‘bahet’ luftë për cilësi (video)

Ministri i Arsimit Shyqeri Bytyqi, ishte i ftuem në emisionin 'Ditë Mbas Dite' në Televizionin Rrokum. Ai ka folë për temën: Çka po ndodhë me...

Vjen lajmi i mirë për statusin e punëtorëve të arsimit (foto)

Kuvendi i Kosovës ka miratue Projektligjin për Statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin...
Ramush Haradinaj

Haradinaj e jep lajmin e shumëpritun për punëtorët e arsimit

Qeveria e Kosovës ka procedue në Kuvend Projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit shqip në Kosovë nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin...

Kambëngul SBASHK’u: Greva n’arsim fillon me 13 Prill (foto)

Sindikata e Bashkueme e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Republikës së Kosovës (SBASHK), ka ba të ditun se nesër ka me vazhdue m'u mbajt...

Liderët shtetnorë, takim special për gjendjen e arsimit n’vend

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) organizon takim me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Zavendëskryeministrat Fatmir Limaj e Enver Hoxhaj. Temë diskutimi ka...

Kur ‘godet’ Apostolova: Ky asht shkaku për rezultatet e dobëta n’arsim

Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Natalya Apostolova, ka shpreh zhgënjimin e saj në lidhje me ndërhymjet politike në sistemin e arsimit. Simbas...

SBASHK e ‘këcenon’ në këtë mënyrë me greva Qeverinë (foto)

Në të gjitha shkollat fillore, të mesme dhe ato universitare sot ka fillue greva nji ditore e paralajmërueme nga Sindikata e Bashkueme e Arsimit...