Tema: Australia

Amerika bahet ‘akull’, Australia ‘digjet’ – në Sahara bjen borë (video)

Në rrjetet sociale kanë fillue me qarkullue fotografi të ndryshme që dokumentojnë temperaturat ekstreme të nalta por edhe t'ulëta që po mbizotnojnë në shtete...

Viti i Ri 2018 mbërrin n’Australi, kqyreni atmosferën (video)

Viti i Ri ka mbërri zyrtarisht edhe në Australi. Me mija njerëz kanë festue me nji spektakël fishekzjarresh në Sydney. Mbas Zelandës së Re, Australia asht...

Këta janë deputetët dhe zyrtarët e shtetit që i ruejn paret...

Punojnë dhe veprojnë në Kosovë, derisa paret e tyne po i ruejnë nëpër banka të ndryshme të shteteve europiane apo edhe ma larg. Janë deputetë...

Edhe pse dimni, kështu po festohen Kshnellat në pllazhet e Australisë...

Nëse deri tash jemi mësue me nji mot të ftoftë dhe me temperatura që u ulën ndjeshëm, gjanat duket se do të ndryshojnë këtë...

Bjen nga ballkoni i godinës, diplomati i njoftun vdes në New...

Nji diplomat australian ka gjetë vdekjen, mbasi u rrxue nga nji ballkoni i nji godine në New York, derisa shoqnohej me miqtë. Julian Simpson, 30...

Australia dhe Amerika me stërvitje të madhe detare (video)

Ushtria australiane ka raportue se ka zbulue nji anije shpijune kineze të teknologjisë së naltë në brigjet e Queenslandit gjatë nji sërë aktivitetesh ushtarake...

Cikloni ‘Debbie’, me shpejtësi të erës deri në 240 km/h e...

Ma shumë se 3.500 banorë australianë janë evakuue mbasi nji ciklon që mbante erna deri në 240 km/h (150 mph) po lëviz drejt bregdetit...

Festivali i nudizmit: Mija njerëz krejt cullak! (foto +18)

N'Australi, mija njerëz vërshuen në pllazhe për me marrë pjesë në vitin e pestë të Festivalit të Nudizmit në Sidney. Festivali nuk ka spektatorë, vetëm...

Biseda n’telefon me kryeministrin australian, Trump: Ishte ma e keqja deri...

Nji telefonatë në mes Presidentit Donald Trump dhe kryeministrit australian Malcolm Turnbull, e ka vnue në pikëpyetje marrëveshjen për zhvendosjen e refugjatëve. Gazeta Washington post...

Ky vend europian e ndalon burka’n në vende publike!

Mbas nji sërë debatesh, koalicioni qeveritar n'Austri asht pajtue me  ndalue mbajtjen e burkave në gjykatë, shkolla dhe në vende publike. Koalicioni i socialdemokratëve dhe Partisë...